;

Türkiye'nin en doğusunda Macahel' de bir arının peşinde başlayan hikayemiz


Biz, 1992 yılında Tema Vakfı’nın kuruluşu dahil, bu güne kadar devam eden faaliyetlerinin destekleyicileri arasında hep olduk. Ülkemizi, topraklarımızı, insanımızı sevmenin; ülkemize, topraklarımıza, insanlarımıza verilebileceklerle değerlendirilir, ölçülür olduğunu gördük. Ve bu inancımız hiç değişmedi.


Tema ile birlikte doğal ekosistemlerin korunması ve toprak sevgisiyle başlayan bir yoldaydık.


Unesco tarafından uluslararası öneme sahip Biyosfer Rezerv Alanı ve Tabiatı Koruma Alanı ilan edilmiş, endemik biyolojik çeşitliliği ve doğal kaynaklarının zenginliği açısından korunmaya alınmış Macahel havzasındaydık.


Bu muhteşem cennet içinde önce bir minik Saf Kafkas Arısı gönlümüze kondu ve peşi sıra bizimde birlikte yol aldığımız tatlı hikayemiz başladı.

Tema markası, Tema Vakfı’nın, Saklı Cennet markası da Temarı Gıda’nın müseccel markalarıdır.

2000 yılından beri Temarı Gıda A.Ş. bu markaların tek yetkili dağıtımcısıdır.


Macahel yöresi Artvin’in Borçka ilçesine bağlıdır. Gürcistan'a bağlı Acaristan Özerk Cumhuriyeti sınırları içerisine doğru yayılan uzun bir vadinin genel adıdır. ‘’Saklı Cennet  ‘’ denilen bu vadi markamızın ismine de ilham vermiştir.. Türkiye’de saflığını koruyan  ‘’Saf Kafkas Arısı’’ sadece Macahel’de ( Camili ) mevcuttur.

Türkiye’nin içine girilmemiş, doğal yapısıyla bozulmamış kalan tek orman parçası buradadır.


Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından Kafkas Arıları’nın saflığının bozulmadan korunduğu tek yer olduğu için Camili Havzası GEN Koruma Alanı olarak ilan edilmiştir. On yılda bir yapılan dünya çevre zirvesinde, proje Johannesburg’da doğal varlıkları korumaya yönelik kırsal kalkınma dalında örnek görülerek Türkiye’ye ödül, Macahel’e de uluslararası bir şöhret kazandırmıştır.

Artvin Borçka’da olan ilk faaliyet alanımız, Saf Kafkas Arısı’ndan damızlık ana arı üretimini olmuştur.

www.macahelas.com 

TEMA BALI

Üye Girişi Üye Ol
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
SEPETE GİT