toplu_urunler

Mutlu Keçiler Çiftliği – Gökçeada

İMBROZ Şirketi, Gökçeada da başı boş hayvancılık yerine ahırda süt keçisi yetiştiriciliğini teşvik etmek amacıyla kurulmuştur. Sosyal sorumluluk projeleri amacıyla, çıplak yamaç arazilerinde ağaçlandırma yapmak için Çanakkale Valiliği isteği ile Gökçeada ya gidilmiştir. Adada orman ve meyve ağaç türleri ile ağaçlandırmalar yapılabilmesi için öncelikle başı boş hayvancılık yerine ahır hayvancılığının teşvik edilip yaygınlaştırılması gerektiği kanaatine varılmış, örnek hayvancılık başlatılması görevi üstlenilmiştir. Böylece, sosyal sorumluluk projesi olarak başlatılan İmbroz "MUTLU KEÇİLER ÇİFTLİĞİ" projenin örnek teşkil edecek önderliği yapılandırdı.

Organik hayvancılık yönetmenliğine uygun olarak inşa edilen "Mutlu Keçiler Çiftliği" keçilerinin % 99 saanen ırkı olduğu Çanakkale Üniversitesi tarafından belgelendirilmiştir. Uğurlu Köyü Yolu üzerindeki 35 dekarlık bir alan üzerin de kurulmuş yarı açık barınağımız Türkiye' nin en modern organik saanen keçi çiftliğidir.

FiBL /ETO tarafından 2013 yılının " Best Practice - Demonstrative Farm /en iyi organik çiftlik projesi" olarak seçilmiştir.

Çiftliğimiz uluslar arası geçerlilikte organik sertifikalı olduğu için, sadece organik sertifikalı arpa, buğday, mısır, yonca ile yarı açık barınak alanlarında Mozart dinleyerek beslenmekte, etrafı kafes tellerle çevrili özel mera alanlarında kuş seslerini dinleyerek yıl boyu otlamaktadır.

El değmeden otomatik sağım sistemi ile sağılan süt kapalı sistemle süt tankına pompalanmakta ve 4 km mesafedeki Şirinköy Ekozey tesislerine gönderilerek işlenmektedir. Organik pastörize keçi sütü ve organik keçi peynir çeşitleriyle katma değeri artırılmaktadır.

Saf Saanen keçi ırkı

Bembeyaz renkleri ve dişilerinin gerdanlarından sallanan küpeleri ile sevimli Saanen keçileri, Saanen Vadisi' nden orijin alan bir İsviçre süt keçisi ırkıdır. İsviçre' de çeşitli keçi ırklarının seleksiyonu sonucu yüzyıllar içerisinde saf olarak geliştirilmiştir. Irk karakterlerini döllerine geçirme bakımından da üstündürler.

İlk evcilleştirilen hayvan türlerinden olmalarına bağlı olarak Saanenler genellikle sıcak kanlı, yumuşak huylu hayvanlardır. Gökçeada" MUTLU KEÇİLER ÇİFTLİĞİ "mizde yarı açık barınaklarında, kontrollü otlanma sahalarında özel organik beslenmeye ve rutin olarak makineli sağıma iyi adapte olmuşlardır.

İsviçre kökenli keçilerimiz gibi, uluslararası organik sertifikasyon firması İMO Control denetim firması da İsviçre menşeilidir. Hem çifliğimiz hem de imalatımız ve ürünlerimizin sertifikaları, organik olarak İMO tarafından belgelendirilmiştir.

Türkiye' de, ilk defa MUTLU KEÇİLER ÇİFTLİĞİ markamız altında, cam şişede organik pastörize keçi sütü üreticisi konumunda olmamız, keçilerimiz gibi bizi de mutlu etmiştir.toplu_urunler toplu_urunler toplu_urunler toplu_urunler